آموزش خط چشم بر اساس فرم چشم‌ها
ژانویه 1, 2023
آرایش صورت و انواع مدل میکاپ
ژانویه 7, 2023
نمایش همه

آموزش خودآرایی

برای انجام یک میکاپ و گریم خوب و بدون نقص اول باید لوازم و وسایل آرایش را فراهم کرد. برای انجام خودآرایی نیاز به لوازم زیر خواهید داشت.

لوازم آرایش مورد نیاز برای خودآرایی

 • کرم ضد آفتاب
 • پرایمر
 • کرم پودر
 • پنکک
 • کانسیلر
 • رژگونه
 •  برنزر
 •  هایلایتر
 • مژه مصنوعی
 • ریمل
 • خط چشم
 • مداد چشم
 • مداد ابرو
 • سایه چشم و سایه ابرو
 • خط لب و رژلب
 • اسپری فیکس
 • انواع براش آرایشی

آموزش خودآرایی مرحله به مرحله


کرم ضدآفتاب

کرم ضد آفتاب باید جزء روتین پوستی شما باشد و هر روز بعد از شستن صورت، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید بطوری که خوب جذب پوست شود.

پرایمر

رنگی که لوازم آرایش دارد می تواند خاصیت ضد آفتاب را کم کند بنابراین پرایمر بزنید که هم از ضد آفتاب محافظت کند و هم منافذ پوست را ببندد و صورت را برای میکاپ آماده کند. پرایمرها انواع مختلفی دارند که بعضی از آنها منافذ پوست را می بندد و بعضی مات کننده پوست هستند و بعضی پوست را مرطوب و یکدست می کند. اگر دارای پوست معمولی و نرمال هستید میتوانید از پرایمر آبرسان استفاده کنید.

کرم پودر

سپس از کرم پودر استفاده کنید اگر از پوستتان راضی هستید می توانید کرم پودر را حذف کرده و فقط لکه های پوست را با کانسیلر بپوشانید. بسته به نوع پوست کرم پودر را انتخاب می کنیم. پوست چرب، پوست مختلط، پوست خشک یا پوست مختلط.
بجای استفاده از کرم پودر می توانید از کرم ضد آفتاب رنگی یا کانسیلرها استفاده کنید.  برای خشک کردن کانسیلر، از پودر بیک استفاده کنید چون اگر کانسیلر را بیک نکنید بین خطوط پوست جمع می شود و باعث چروک بیشتر پوست می شود.

پنکک

اگر دارای پوست خشک هستید نیازی نیست از پنکک ها استفاده کنید اما اگر دارای پوست چرب هستید حتما باید از پنکک داشته باشید. چون از برق افتادن پوست جلوگیری می کند.

آموزش پنکک زدن به صورت حرفه ای

ابتدا باید صورت را به‌طور کامل پاکسازی و کمی مرطوب کنید. برای این کار باید صورت خود را تمیز بشویید. بعد از پاکسازی و مرطوب کردن صورت خود، پرایمر را جهت ماندگاری بالای مواد آرایشی استفاده کنید. پرایمر به شما این امکان را می‌دهد تا از یک پایه و دست جهت آرایش بی عیب و نقص برخوردار باشید. با کانسیلر همه نقاط را یکدست کنید و سپس مقدار مورد نیاز کرم پودر را با ضرب‌های آرام روی تمام نقاط صورت خود بزنید تا به‌طور کامل با کانسیلر ترکیب شود.
همواره پنکک را بعد از کرم پودر و کانسیلر باید استفاده کنید. اگر در شرایطی نیستید که از کانسیلر استفاده کنید می‌توانید بلافاصله از پرایمر، پنکک را به صورت خود بزنید.

کانسیلر

از کانسیلر فقط برای جاهایی از پوست استفاده کنید که می خواهید آن را کاور کنید مانند دور چشم و یا جای لک و جوش روی پوست را پوشش دهید.

کانسیلر زرد

این تن رنگ برای هر پوستی مناسب است. این کانسیلرها لکه‌های تیره را محو می‌کند. اگر می‌خواهید تیرگی اطراف چشم خود را بپوشانید از کانسیلر زرد استفاده کنید.

کانسیلر نارنجی

برای افراد سبزه این کانسیلر بسیار مناسب است. هنگام خرید آن را در اطراف دهان تست کنید.

کانسیلر سبز

این کانسیلر برای خنثی کردن تن قرمز پوست می‌باشد. اگر دارای لکه‌های قرمز مادر زادی هستید یا می‌خواهید جوش‌های خود را بپوشانید این کانسیلر مخصوص شماست.

کانسیلر بنفش

کسانی که پوست صورتشان مایل به زرد است می‌توانند از این محصول استفاده کنند. لکه‌های کبودی روی صورت کاملاً با این کانسیلر محو خواهد شد.

رژگونه و برنزر و هایلایتر

اگر از رژگونه و هایلایتر برای براق کردن آرایش استفاده می کنید در این مرحله باید استفاده کنید. فقط دقت کنید لوازم آرایش کرمی و مات را باید زیر لوازم آرایش براق و پودری استفاده کنید.

رژگونه

برای زدن رژگونه، پایین گوش یه گودی وجودارد که به راحتی می توانید آن را لمس کنید گودی جای گونه شما نیست و از آن منطقه باید تیرگی کانتور را زده و به سمت بینی محو کنید. فراموش نکنید که رنگ رژگونه همیشه روی لپ گونه زده می شود.

از کانتور چرب می توانید استفاده کنید در صورتی که حرفه ای نیستید کمی استفاده از آن سخت است. برای مصرف روزانه از کانتور خشک استفاده کنید.

برنزر

برنزرها باعث گرمتر شدن رنگ پوست صورت می شود بعد از اینکه پودر برنزر را روی صورت زدید به  کمک رژگونه می توانید صورت را طبیعی تر کنید. برنزر عکس هایلایتر عمل می کند.

هایلایتر

هایلایتر را به قسمت های بالای گونه و خط لب بالا بمالید. برای مالیدن هایلایتر می توانید از قلم موی سایز متوسط یا برس کابوکی استفاده کنید. اگر قصد دارید قسمتی از صورت را برجسته تر نشان دهید باید چند لایه هایلایتر بزنید. بعد با نوک انگشت کمی هایلایتر روی نوک بینی بزنید. روی قسمت پایین مرکز پیشانی را نیز هایلایت کنید. می توانید گوشه داخلی چشم خود را نیز هایلایت بزنید.

مژه مصنوعی

مژه های رنگی و پشت پلک پودری خیلی زود می توانند میکاپ را کثیف کنند بنابراین بعد از اینکه آرایش صورت تمام شد، سایه و ریمل بزنید و در نهایت واسه مدل ابروها تصمیم بگیرید. قبل از ریمل زدن ابتدا فرمژه بزنید.سپس مژه ها را از ریشه به سمت خارج ریمل بزنید. بعد از نیمه خشک شدن مژه ها در صورت نیاز ریمل را تکرار کنید.

چشم و ابرو

برای آرایش چشم باید ابتدا ترتیب زیر را رعایت کنید:

 • استفاده از پرایمر چشمی
 • زدن سایه چشم
 • خط چشم
 • فرمژه
 • ریمل

خط چشم

از خط چشم های مایع یا مویی می توانید استفاده کنید. اگر در کشیدن خط چشم ماهر نیستید، اول یک مداد چشم چرب و لطیف انتخاب کنید و یک خط ساده و کوتاه از ابتدا تا انتهای خط مژه ها بکشید، قبل از خشک شدن خط چشم یک قلم سایر متوسط با تارهای کوتاه را با استفاده از قبلم متوسط با تارهای کوتاه را با استفاده از یک سایه تیره مثل دودی، قهوه ای، آغشته کنید و به نرمی روی خط چشم بکشید و تا هرجا دوست دارید بکشید به راحتی بهشت دنباله بدید و نگران مشکل قرینگی خط چشمتان نباشید.

از مداد چشم مشکی، مداد چشم قهوه ای و کرم نیز می توانید استفاده کنید.

با استفاده ازمداد ابرو ، سایه ابرو، ژل ابرو، پالت سایه ابرو مدل ابروها را حالت دهید و جاهای خالی شون رو پر کنید.

ریمل چشم

قبل از ریمل زدن حتما مواد اضافی روی برس ریمل را بگیرید. اگر مواد بیش از حد باشد باعث چسبیدن مژه ها به هم شده و از تمیزی آرایش کاسته خواهد شد. هنگام استفاده از ریمل برس را داخل محفظه پمپاژ نکنید اینکار باعث ورود هوا و خشک شدن ریمل می شود. بهتر است که ریمل زدن را از ریشه مژه ها شروع کنید و با حلات لرزش و زیگزاگ برس را حرکت دهید.

رژلب

برای رژلب زدن ترتیب زیر را رعایت کنید:

آماده کردن لب با استفاده از پرایمر و بالم لب.
کشیدن خط لب
زدن رژلب
با توجه به حال وهوای صورت می توانید از رژلب جیغ یا یک برق لب ساده استفاده کنید.
برای برطرف شدن حالت خشکی لب ها قبل از شروع میکاپ از بالم لب استفاده کنید و همچنین می توانید در هفته چندبار لب های خود را اسکراب کنید.
می توانید برای زیرسازی از پرایمر استفاده کنید ( اگر پرایمر لب ندارید می توانید مقداری کرم پودر یا کانسیلر به لب های خود بزنید) و بعد از آن با خط لب کامل لب های خود را پر کنید ( یعنی خط لب را مثل رژلب بزنید)، و حالا نوبت رژلب است.

اسپری فیکساتور

برای پایان داده به آرایش، از اسپری فیکس استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *